The Eliminator 6 is a hunting riflescope that combines optics laser rangefinding and precision trajectory compensation. It eliminates guesswork and maximizes accuracy enabling hunters to make precise and ethical shots . The Eliminator 6 measures the distance to your target factors in your trajectory and illuminates the perfect holdover. Features built in rangefinder; built-in heads-up display; Bluetooth connectivity allows pairing to the BurrisConnect App; X177 reticle uses 177 micro LEDs to provide an aiming solution with 1?6 MOA accuracy; 5x zoom system allows for a full field-of-view at close ranges and a side focus knob for parallax adjustment. The Eliminator 6 has a suite of onboard sensors including a thermometer and barometer for automatically selecting the appropriate ballistic database for your density altitude. Includes Bluetooth enabled remote.
Burris 200177 Eliminator 6 Matte Black 4-20x52mm 34mm Tube Illuminated X177 Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,249.99 Original price was: $3,249.99.$2,499.99Current price is: $2,499.99.
Availability: 37 in stock
| Brand | Burris |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Eliminator 6 |
| Magnification | 4-20x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Matte Black |
| Reticle | Illuminated X177 |
| Material | Aluminum |
| Wireless Capable | Bluetooth Enabled |
| Field of View | 30.50 – 6.50 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .125 MOA |
| Focal Plane | Rear |
| Objective | 52mm |
| Brightness Settings | 9 |
| Eye Relief | 3.40″ |
| Battery Size | CR123 |
| Windage Adjustment | 40 MOA |
| Zoom | 5x |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Focus Type | Side |
| Parallax Adjustment | 25 yds-Infinity |
| Compatible With | BurrisConnect App |
| Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 30 oz |
| Exit Pupil Diameter | 8.60 – 2.90mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | +2 / -3 |
Be the first to review “Burris 200177 Eliminator 6 Matte Black 4-20x52mm 34mm Tube Illuminated X177 Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.







Reviews
There are no reviews yet