The Veracity PH is a combination of reliability quality and technology delivering the fastest and most precise aiming solution in a hunting optic. Designed for big game and varmint hunters. Dial to distance with confidence and let Burris do the math. Featuring the Burris PEK (Programmable Elevation Knob) System the Veracity PH takes speed and precision to the highest level; custom ballistic information in yards meters or MOA; app compatible; digital bubble level and customized windage holdover.
Burris 200202 Veracity PH Matte Black 3-15x44mm 30mm Tube Illuminated Red HUD Wind Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,559.99 Original price was: $1,559.99.$1,199.99Current price is: $1,199.99.
Availability: 10 in stock
| Brand | Burris |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | PH |
| Model | Veracity |
| Magnification | 3-15x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Matte Black |
| Reticle | Illuminated Red HUD Wind |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Wireless Capable | Bluetooth Enabled |
| Field of View | 41.10- 31 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Front |
| Objective | 44mm |
| Close Focus | 25 yds |
| Brightness Settings | 4 Day |
| Eye Relief | 3.62″ -3.65″ |
| Battery Size | CR2450 |
| Windage Adjustment | 60 MOA |
| Zoom | 5x |
| Length | 13″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Focus Type | Side |
| Parallax Adjustment | 25 yds-Infinity |
| Compatible With | BurrisConnect App |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Optic Coating | Hi-Lume Multi-Coated |
| Weight | 27.30 oz |
| Exit Pupil Diameter | 11 – 2.90mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Burris 200202 Veracity PH Matte Black 3-15x44mm 30mm Tube Illuminated Red HUD Wind Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.







Reviews
There are no reviews yet