The Burris Veracity’s small enough for driven hunts and stalking in timber but 10x magnification offers enough zoom for most longer range hunts as well. The compactness and low weight make it very popular for lightweight rigs. The 2-10x uses the Burris M.A.D. Knob System which allows for custom etched knobs or quickly switching to available exposed knobs. It ships with low capped knobs. This model ships with both the covered and exposed elevation caps. The scope features Ballistic Plex E1 FFP 5-times zoom system 30mm tube and front focal plane reticle design allows the reticle size to increase or decrease as magnification is increased or decreased; trajectory compensation is always correct and proportional for the selected power setting.
Burris 200621 Veracity Black Matte 2-10x 42mm 30mm Tube Ballistic Plex E1 FFP Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$870.99 Original price was: $870.99.$669.99Current price is: $669.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Burris |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Veracity |
| Magnification | 2-10x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Ballistic Plex E1 FFP |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte |
| Field of View | 52 – 10.50 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Front |
| Objective | 42mm |
| Eye Relief | 3.50″ – 4.30″ |
| Windage Adjustment | 40 MOA |
| Length | 13.50″ |
| Parallax Adjustment | Side Focus |
| Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Optic Coating | Hi-Lume Multi-Coated |
| Weight | 22.70 oz |
| Exit Pupil Diameter | 21-4.20mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Burris 200621 Veracity Black Matte 2-10x 42mm 30mm Tube Ballistic Plex E1 FFP Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.






Reviews
There are no reviews yet