The XTR PS brings technology from the Burris Veracity PH into the world of tactical and long-range competition. Designed for precision shooters the XTR PS pairs the advanced Programmable Elevation Knob (PK) system and onboard HUD data center with Burris signature rugged construction. With micro-adjustable clickless turret technology offering 1/30 MIL accuracy and an intuitive HUD delivering critical shooting data at a glance the XTR PS eliminates complexity and ensures unmatched accuracy. BurrisConnect integration allows shooters to upload custom ballistic profiles while advanced features like dual-color illuminated FFP reticles ED glass and intuitive controls make it the ultimate tool for precision shooting.
Burris 201220 XTR PS Matte Black 3.3-18x 50mm 34mm Tube Illuminated SCR2 MIL Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,729.99 Original price was: $2,729.99.$2,099.99Current price is: $2,099.99.
Availability: 7 in stock
| Brand | Burris |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | PS |
| Model | XTR |
| Magnification | 3.3-18x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Matte Black |
| Reticle | Illuminated SCR2 MIL |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 36 – 7.50ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .10 Mil |
| Focal Plane | Front |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 90 – 88mm |
| Battery Size | CR123A |
| Windage Adjustment | 15 MIL |
| Length | 13.30″ |
| Parallax Adjustment | 25 yds to Infinity |
| Compatible With | BurrisConnect App |
| Elevation Adjustment | 35 MIL |
| Weight | 35.20 oz |
| Exit Pupil Diameter | 8 – 2.50mm |
Be the first to review “Burris 201220 XTR PS Matte Black 3.3-18x 50mm 34mm Tube Illuminated SCR2 MIL Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet