Built for versatility and unwavering reliability the Burris Fullfield riflescope is the ultimate companion for hunters and shooters. Its advanced 4x zoom system delivers crisp bright images through high-performance glass while multi-coated lenses enhance low-light clarity. Designed with a rugged single-piece aluminum body and reinforced with a double spring turret system this scope stands up to harsh conditions and heavy recoil without losing zero. Featuring Burris Knob Synergy for seamless elevation adjustments.
Burris 201500 Fullfield Matte Black 2-8x35mm 1″ Tube Illuminated Ballistic E3 Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$259.99 Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Burris |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Fullfield |
| Magnification | 2-8x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Color | Matte Black |
| Reticle | Illuminated E3 Ballistic |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 55 – 13.50 ft |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Rear |
| Objective | 35mm |
| Eye Relief | 75 – 86mm |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 81 MOA |
| Length | 9.75″ |
| Parallax Adjustment | Fixed |
| Elevation Adjustment | 81 MOA |
| Weight | 13.50 oz |
| Exit Pupil Diameter | 9.80 – 4.50mm |
Be the first to review “Burris 201500 Fullfield Matte Black 2-8x35mm 1″ Tube Illuminated Ballistic E3 Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet