Built for versatility and unwavering reliability the Burris Fullfield riflescope is the ultimate companion for hunters and shooters. Its advanced 4x zoom system delivers crisp bright images through high-performance glass while multi-coated lenses enhance low-light clarity. Designed with a rugged single-piece aluminum body and reinforced with a double spring turret system this scope stands up to harsh conditions and heavy recoil without losing zero. Featuring Burris Knob Synergy for seamless elevation adjustments.
Burris 201511 Fullfield Matte Black 2.5-10x42mm 1″ Tube Illuminated Ballistic E3 Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$324.99 Original price was: $324.99.$249.99Current price is: $249.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Burris |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Fullfield |
| Magnification | 2.5-10x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Color | Matte Black |
| Reticle | Illuminated E3 Ballistic |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 43 – 11 ft |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Rear |
| Objective | 42mm |
| Eye Relief | 75 – 85mm |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 81 MOA |
| Length | 10.50″ |
| Parallax Adjustment | Fixed |
| Elevation Adjustment | 81 MOA |
| Weight | 15.40 oz |
| Exit Pupil Diameter | 10.10 – 4.60mm |
Be the first to review “Burris 201511 Fullfield Matte Black 2.5-10x42mm 1″ Tube Illuminated Ballistic E3 Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet