The Burris Signature HD Spotting scope HD lenses and apochromatic lens system give you the advantage in the field by eliminating color fringing and delivering edge-to-edge resolution at any magnification. The built-in sun shade reduces glare and protects the objective lens from rain and snow there is both coarse and fine focusing adjustment with the forward mounted focus knob. Eyeglasses are not a problem eyecup can be adjusted to accommodate. The angled eyepiece and rotating tripod mount makes it easy to use whether you’re standing or prone. Includes Bluetooth enabled remote
Burris 300103 Signature HD Angled Body 20-60x85mm Gray/Green
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,326.99 Original price was: $2,326.99.$1,789.99Current price is: $1,789.99.
Availability: 2 in stock
| Brand | Burris |
| Category | Spotting Scopes |
| Model | Signature HD |
| Magnification | 20-60x |
| Color | Gray / Green |
| Material | Magnesium |
| Field of View | 117 – 60 ft @ 100 yds |
| Objective | 85mm |
| Eye Relief | 20 – 18mm |
| Length | 15.30″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Focus Type | Course / Fine |
| Includes | Carry Case / Lens Cover / Straps |
| Weight | 67.20 oz |
| Body Type | Angled |
Be the first to review “Burris 300103 Signature HD Angled Body 20-60x85mm Gray/Green” Cancel reply
Related Products
-
Hawke Sport Optics 51100 Vantage Spotting Scope 20-60x 60mm
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Athlon 315001G Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Green
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Athlon 315001 Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Tan
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Zero Tech Optics TR206080F Trace Advanced 20-60x 80mm OSR-MRAD Reticle
$2,208.70Original price was: $2,208.70.$1,699.00Current price is: $1,699.00.







Reviews
There are no reviews yet