Designed to fit the Crickett .432 or Chipmunk rimfire rifle this little scope is perfect for your first timer. Includes rings to mount it and the Crickett or Chipmunk logo on the side. *Note- Stationary Mount Base Kit KSA031 is required to mount scope to rifle. Includes 3/8″ Dovetail rings.
Crickett KSA054 Quick Focus Black 4x32mm 1″ Tube Mil-Dot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$74.65 Original price was: $74.65.$57.42Current price is: $57.42.
Availability: 70 in stock
| Brand | Crickett |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Quick Focus |
| Magnification | 4x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Reticle | Mil-Dot |
| Finish | Black |
| Field of View | 32 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Objective | 32mm |
| Eye Relief | 3.50″ |
| Length | 7.70″ |
| Proofs | Weather Resistant |
| Includes | 3 / 8″ Dovetail Rings |
| Optic Coating | Sapphire Coating |
| Weight | 8.11 oz |
| Adj Size | .25 MOA @ 100 yds |
| Exit Pupil Diameter | 6mm |
Be the first to review “Crickett KSA054 Quick Focus Black 4x32mm 1″ Tube Mil-Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet