Zero in on any size object with the Firefield 20-60×60 Spotting Scope Kit delivering high quality optics and versatility. This scope features a wide magnification range ideal for tactical target shooting and long-distance game tracking; fully multi-coated optics; built in sunshade; a comfortable rubber eyepiece with the help of a quick focus knob helps dial in easily at both short and long distances. Includes compact tripod and nylon carry case
Firefield FF11018K Spotting Scope Kit 20-60x 60mm Black Rubber Armor Angled Body BaK-4 Roof Prism & Straight Eye Piece
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$155.96 Original price was: $155.96.$119.97Current price is: $119.97.
Availability: 12 in stock
| Brand | Firefield |
| Category | Spotting Scopes |
| Series | Kit |
| Model | Spotting Scope |
| Magnification | 20-60x |
| Color | Black Rubber Armor |
| Field of View | 110 – 57 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 60mm |
| Close Focus | 5 ft |
| Eye Relief | 0.53″ – 0.66″ |
| Proofs | Fog / Weather Proof |
| Focus Type | Center |
| Includes | Case / Tripod |
| Optic Coating | Fully Multi-Coated |
| Prism Type | BaK-4 Roof |
| Weight | 22.50 oz |
| Body Type | Angled |
| Exit Pupil Diameter | 3.15 – 1.05mm |
| Twilight Factor | 34.6-60 |
Be the first to review “Firefield FF11018K Spotting Scope Kit 20-60x 60mm Black Rubber Armor Angled Body BaK-4 Roof Prism & Straight Eye Piece” Cancel reply
Related Products
-
Hawke Sport Optics 51100 Vantage Spotting Scope 20-60x 60mm
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Athlon 315001G Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Green
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Athlon 315001 Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Tan
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Zero Tech Optics TR206080F Trace Advanced 20-60x 80mm OSR-MRAD Reticle
$2,208.70Original price was: $2,208.70.$1,699.00Current price is: $1,699.00.






Reviews
There are no reviews yet.