From close to mid-range the Firefield Barrage Riflescope is the ideal ready for anything optic. Built reliable for the long haul Barrage riflescopes feature black anodized aluminum tube 2 piece mount green fully multi-coated lenses anti-reflective glass precision illuminated red/green Mil-Dot reticle and 100-hr battery life that get you on target and keep you there even in low light. The Barrages useful reticle includes bullet drop compensation out to 500 yards for 55gr .223. includes cleaning cloth and battery.
Firefield FF13064 Barrage Matte Black 2.5-10x40mm Illuminated Red/Green Mil-Dot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$124.76 Original price was: $124.76.$95.97Current price is: $95.97.
Availability: 40 in stock
| Brand | Firefield |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Barrage |
| Magnification | 2.5-10x |
| Reticle | Dual Illuminated Green / Red Mil-Dot |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Picatinny / Weaver |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 34.86 – 11.53 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 40mm |
| Eye Relief | 4 – 16mm |
| Windage Adjustment | 110 MOA |
| Length | 8.07″ |
| Parallax Adjustment | 100 yds |
| Elevation Adjustment | 110 MOA |
| Optic Coating | Green Mult-Coated |
| Weight | 17.70 oz |
| Adj Size | .25 MOA |
| Exit Pupil Diameter | 16 – 4mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Firefield FF13064 Barrage Matte Black 2.5-10x40mm Illuminated Red/Green Mil-Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.