The RapidStrike 1-6x24mm AR-15 riflescope kit gives you speed accuracy and distance. The 1-6x is the perfect magnification for medium-ranges when hog hunting or for 3-Gun competition. Features illuminated green/red circle dot reticle second focal plane fully multi-coated anti-reflective glass windage and elevation lock. Bullet drop compensation is calibrated for 5.56mm 55-grain ammo. Includes a cantilever mount throw lever honeycomb filter resettable locking turrets that return to zero and battery.
Firefield FF13070K RapidStrike Matte Black 1-6x 24mm 30mm Tube Dual Illuminated (Red/Green/Black) Circle Dot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$233.96 Original price was: $233.96.$179.97Current price is: $179.97.
Availability: 78 in stock
| Brand | Firefield |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | RapidStrike |
| Magnification | 1-6x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Reticle | Dual Illuminated Green / Red Circle Dot |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Cantilever |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 18.20 – 102 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .50 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 24mm |
| Eye Relief | 101.2mm |
| Windage Adjustment | 100 MOA |
| Length | 9.80″ |
| Parallax Adjustment | 100 yds |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Weight | 14.50 oz |
| Adj Size | .50 MOA |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Firefield FF13070K RapidStrike Matte Black 1-6x 24mm 30mm Tube Dual Illuminated (Red/Green/Black) Circle Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.







Reviews
There are no reviews yet.