The Huskemaw Tactical Hunter is a versatile compact scope as a true one-power scope for quick acquisition. This scope not only serves as an excellent option for tactical law enforcement and sport shooters but also makes a great choice for hunters in a variety of applications such as hunters or shooters using straight wall cartridge firearms. In addition to the HuntSmart reticle this scope features an illuminated red dot with five intensity settings and a power off between each setting; patented RFBC Turret System with HuntSmart reticle; glass etched second focal plane reticle protected between two layers of glass; German F2 Schott glass with high-density multi coatings; grooved and bedded lenses with proprietary adhesive for maximum recoil tolerance; TrueBC drop compensation; fast-focus eyepiece; high-density lens coatings; titanium turret springs for unequalled tracking and adjustable zero index ring.
Huskemaw Optics 10520TAC Tactical Hunter Black 5-20x50mm 34mm Tube Illuminated HuntSmart Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,988.70 Original price was: $2,988.70.$2,299.00Current price is: $2,299.00.
Availability: 4 in stock
| Brand | Huskemaw Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Hunter |
| Model | Tactical |
| Magnification | 5-20x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated HuntSmart |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 17.90 -5.20 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 5 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 50mm |
| Brightness Settings | 5 |
| Eye Relief | 4″ |
| Length | 14.20″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Focus Type | Fast |
| Optic Coating | High Density / Multi-Coated |
| Weight | 31.40 oz |
Be the first to review “Huskemaw Optics 10520TAC Tactical Hunter Black 5-20x50mm 34mm Tube Illuminated HuntSmart Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.







Reviews
There are no reviews yet.