The Konuspot spotting scope with oversized objective lenses and zoom eyepieces these superb instruments are built to maximize the viewing experience under any light condition and they are now richer than ever. Includes special adapter for smartphones camera adapter and protective case.
Konus 7127 Konuspot 100 Angled Body 20-60x 100mm Green Rubber Armor Aluminum
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$636.99 Original price was: $636.99.$489.99Current price is: $489.99.
Availability: 3 in stock
| Brand | Konus |
| Category | Spotting Scopes |
| Series | 100 |
| Model | Konuspot |
| Magnification | 20-60x |
| Color | Green Rubber Armor |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 88 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 100mm |
| Zoom | Yes |
| Length | 19.60″ |
| Includes | SLR Photo Adapter / Protective Professional Case / Sunshade / Smartphone Adapter |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 0.74 oz |
| Body Type | Angled |
| Exit Pupil Diameter | 5 – 1.67mm |
Be the first to review “Konus 7127 Konuspot 100 Angled Body 20-60x 100mm Green Rubber Armor Aluminum” Cancel reply
Related Products
-
Hawke Sport Optics 51100 Vantage Spotting Scope 20-60x 60mm
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Athlon 315001G Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Green
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Athlon 315001 Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Tan
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Zero Tech Optics TR206080F Trace Advanced 20-60x 80mm OSR-MRAD Reticle
$2,208.70Original price was: $2,208.70.$1,699.00Current price is: $1,699.00.





Reviews
There are no reviews yet.