The Mark 4 12-40x60mm tactical spotting scope with the Inverted H-32 reticle gives you the brightness and clarity necessary for positive target identification in any conditions. Built to survive shocks blows drops and impacts it’s not only tough it’s also 100% waterproof and fogproof. Boasting Leupold”s Professional-Grade Optical System it offers unmatched light transmission thats designed to outperform in the most challenging lighting conditions. Its industry leading glare reduction provides a clear image in harsh direct light while the resolution and clarity will meet the demands of any professional guide or shooter in the field. Leupold spotting scopes are equipped with a 1/4″-20 thread tripod adapter that will accept the standard 1/4″-20 thread mounting screw found on most tripods.
Leupold 110183 Mark 4 Straight Body 12-40x60mm Inverted H-32 Reticle Black Carbon Fiber/Magnesium
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,673.79 Original price was: $3,673.79.$2,825.99Current price is: $2,825.99.
Availability: 7 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Spotting Scopes |
| Model | Mark 4 |
| Magnification | 12-40x |
| Color | Black |
| Reticle | Inverted H-32 |
| Material | Carbon Fiber / Magnesium |
| Field of View | 168 – 52 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 60mm |
| Close Focus | 36 ft |
| Eye Relief | 30mm |
| Length | 12.40″ |
| Proofs | Fog / Water / Weather Proof |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Weight | 37 oz |
| Body Type | Straight |
| Exit Pupil Diameter | 4.80 – 1.50mm |
Be the first to review “Leupold 110183 Mark 4 Straight Body 12-40x60mm Inverted H-32 Reticle Black Carbon Fiber/Magnesium” Cancel reply
Related Products
-
Hawke Sport Optics 51100 Vantage Spotting Scope 20-60x 60mm
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Athlon 315001G Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Green
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Athlon 315001 Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Tan
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Zero Tech Optics TR206080F Trace Advanced 20-60x 80mm OSR-MRAD Reticle
$2,208.70Original price was: $2,208.70.$1,699.00Current price is: $1,699.00.







Reviews
There are no reviews yet