The Mark 5HD 2-10x30mm CMR-MIL exemplifies military tradition. Created as an evolution of the riflescopes used on the MK12 SPR this modern optic extends the limits of tactical carbines. A three-turn dial crowns its elevation turret providing 34.9 MILs of adjustment in 0.1 MIL increments and our patented ZeroLock ensures the dial won’t move when knocked around. This mid-range scope is as bomb-proof as it gets but it’s lightweight and accurate. With its first focal plane reticle 2-10 magnification range and side focus.
Leupold 179709 Mark 5HD Flat Dark Earth 2-10x30mm 35mm Tube M5C3 Illuminated FFP CMR-MIL Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,509.99 Original price was: $3,509.99.$2,699.99Current price is: $2,699.99.
Availability: 4 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Mark 5HD |
| Magnification | 2-10x |
| Tube Diameter | 35mm |
| Color | Flat Dark Earth |
| Reticle | M5C3 Illuminated FFP CMR-MIL |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 52.90 – 10.50 @ 100 yds |
| Adjustment Size | .10 Mil |
| Focal Plane | First |
| Objective | 30mm |
| Brightness Settings | 7 |
| Eye Relief | 3.60″ – 3.70″ |
| Switch Type | Dial |
| Windage Adjustment | 80 MOA |
| Length | 11.20″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Focus Type | Side |
| Parallax Adjustment | 40 yds |
| Battery Life | Up to 1800 hrs |
| Battery Type | CR2032 |
| Elevation Adjustment | 48 MIL |
| Weight | 24 oz |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Leupold 179709 Mark 5HD Flat Dark Earth 2-10x30mm 35mm Tube M5C3 Illuminated FFP CMR-MIL Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.








Reviews
There are no reviews yet