Ready your rifles with a versatile Mark 4HD. We took the performance of its predecessors and gave it a slimmer maintube that’s been packed full of professional-grade features. The Mark 4HD provides you with an accurate and reliable option for close-quarter engagements long-range dominance and everything in between. They’re available with a three-turn elevation dial for unmatched confidence at extreme distances a precise ZeroLock windage adjustment that wont budge when knocked around and a side focus that delivers tack-sharp images as close as 25 yards. Elevation adjustment type M5C3.
Leupold 183740 Mark 4HD Matte Black 2.5-10x42mm 30mm Tube FFP TMR Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,429.99 Original price was: $1,429.99.$1,099.99Current price is: $1,099.99.
Availability: 5 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Mark 4HD |
| Magnification | 2.5-10x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Matte Black |
| Reticle | FFP TMR |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 42.20 – 11 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 Mil |
| Focal Plane | First |
| Objective | 42mm |
| Eye Relief | 3.60″ – 3.90″ |
| Windage Adjustment | 24.70 MIL |
| Length | 12.50″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Parallax Adjustment | 150 yds |
| Elevation Adjustment | 24.70 MIL |
| Weight | 21 oz |
| Controls | Dial |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Leupold 183740 Mark 4HD Matte Black 2.5-10x42mm 30mm Tube FFP TMR Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet