Ready your rifles with a versatile Mark 4HD. We took the performance of its predecessors and gave it a slimmer maintube that’s been packed full of professional-grade features. The Mark 4HD provides you with an accurate and reliable option for close-quarter engagements long-range dominance and everything in between. They’re available with a three-turn elevation dial for unmatched confidence at extreme distances a precise ZeroLock windage adjustment that wont budge when knocked around and a side focus that delivers tack-sharp images as close as 25 yards. M5C3 elevation adjustment type.
Leupold 183824 Mark 4HD Matte Black 6-24x52mm 34mm Tube FFP PR3 MIL Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,079.99 Original price was: $2,079.99.$1,599.99Current price is: $1,599.99.
Availability: 40 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Mark 4HD |
| Magnification | 6-24x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Matte Black |
| Reticle | FFP PR3 MIL |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 17.30 – 4.70 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 Mil |
| Focal Plane | First |
| Objective | 52mm |
| Close Focus | 25 yds |
| Eye Relief | 3.80″ – 4″ |
| Windage Adjustment | 18 MIL |
| Length | 14.60″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Parallax Adjustment | Side Focus |
| Elevation Adjustment | 36 MIL |
| Optic Coating | Guard-Ion |
| Weight | 27.50 oz |
| Controls | Dial |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Leupold 183824 Mark 4HD Matte Black 6-24x52mm 34mm Tube FFP PR3 MIL Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet