Whether you’re in the field or at the range you never know what distance an opportunity might present itself. This is where the 4-24x52mm comes in. Having the ability to walk around on 4x and knowing you can quickly go all the way up to 24x gives you the flexibility and ability to hit smaller targets with precision and aim at larger targets across valleys and canyons with confidence.
Leupold 183843 VX-6HD Gen 2 Black 4-24x52mm 34mm Tube Illuminated TMOA Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,119.99 Original price was: $3,119.99.$2,399.99Current price is: $2,399.99.
Availability: 11 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Gen 2 |
| Model | VX-6HD |
| Magnification | 4-24x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated TMOA |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 4.80 – 28.10 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 52mm |
| Brightness Settings | 8 |
| Eye Relief | 3.70″ – 3.80″ |
| Switch Type | Push Button |
| Windage Adjustment | 100 MOA |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Focus Type | Side |
| Battery Life | Up to 1600 hrs |
| Battery Type | CR2032 |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Optic Coating | Guard-Ion |
| Weight | 26.20 oz |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Leupold 183843 VX-6HD Gen 2 Black 4-24x52mm 34mm Tube Illuminated TMOA Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.








Reviews
There are no reviews yet