The VX-5HD Gen 2 2-10x42mm combines a broad sight picture at 2x with the precision needed to reach out to 10x. Whether making fast shots in tight cover or taking aim across a canyon its built to adapt. Lightweight durable and built for total clarity the VX-5HD Gen 2 delivers everything the serious hunter needs in one scope.
Leupold 183847 VX-5HD Gen 2 Black 2-10x 52mm 30mm Tube Illuminated FireDot Duplex Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,949.99 Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99.
Availability: 3 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Gen 2 |
| Model | VX-5HD |
| Magnification | 2-10x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated FireDot Duplex |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 11.90 x 57.70 @ 100yds |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 52mm |
| Eye Relief | 3.80″ |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 120 MOA |
| Length | 12.50″ |
| Proofs | Fog / Shock / Waterproof |
| Parallax Adjustment | 150 yds |
| Battery Life | Up to 1600 hrs |
| Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Optic Coating | Guard-Ion |
| Weight | 18.90 oz |
Be the first to review “Leupold 183847 VX-5HD Gen 2 Black 2-10x 52mm 30mm Tube Illuminated FireDot Duplex Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet