Lightweight and compact the VX-5HD Gen 2 3-15x44mm strikes the perfect balance between agility and capability. Crank it down to 3x for hunting in thick cover or dial it up to 15x for longer shots and target identification. Built for those who live for the hunt and demand precision at every range.
Leupold 183848 VX-5HD Gen 2 Black 3-15x 44mm 30mm Tube Duplex Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,819.99 Original price was: $1,819.99.$1,399.99Current price is: $1,399.99.
Availability: 4 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Gen 2 |
| Model | VX-5HD |
| Magnification | 3-15x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Duplex |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 8 x 37.80ft @ 100yds |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 44mm |
| Eye Relief | 3.80″ |
| Windage Adjustment | 85 MOA |
| Length | 13.50″ |
| Proofs | Fog / Shock / Waterproof |
| Parallax Adjustment | Side Focus |
| Elevation Adjustment | 85 MOA |
| Optic Coating | Guard-Ion |
| Weight | 19.90 oz |
Be the first to review “Leupold 183848 VX-5HD Gen 2 Black 3-15x 44mm 30mm Tube Duplex Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet