When long shots are on the table the VX-5HD Gen 2 4-20x52mm gives you the confidence to take them. Its powerful 20x magnification lets you zoom in for precise shot placement while the rugged build and Professional-Grade Optical system delivers absolute clarity. This is long-range performance and precision without compromise.
Leupold 183857 VX-5HD Gen 2 Black 4-20x 52mm 34mm Tube Duplex Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,469.99 Original price was: $2,469.99.$1,899.99Current price is: $1,899.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Leupold |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Gen 2 |
| Model | VX-5HD |
| Magnification | 4-20x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Black |
| Reticle | Duplex |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 5.8 x 27.70ft @ 100yds |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 52mm |
| Eye Relief | 3.80″ |
| Windage Adjustment | 80 MOA |
| Length | 13.50″ |
| Proofs | Fog / Shock / Waterproof |
| Parallax Adjustment | 50 yds |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Optic Coating | Guard-Ion |
| Weight | 23.80 oz |
Be the first to review “Leupold 183857 VX-5HD Gen 2 Black 4-20x 52mm 34mm Tube Duplex Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet