Ready your rifles with a versatile Mark 5HD gives you the extra magnification you need to take advantage of the distances that modern precision rifles can shoot. With the right glass no target is out of reach. Built around Leupold’s Professional-Grade Optical System the Mark 5HD offers unmatched light transmission that’s designed to outperform in the most challenging lighting conditions. Its glare reduction provides a clear image in harsh direct light while the resolution and clarity will meet the demands of any professional guide or shooter in the field. Features ergonomically designed with more tactile audible click adjustments larger numbers and a high-speed throw lever; M5C3 ZeroLock adjustments and ZeroLock dial eliminates accidental dial movement by locking it in place.
Leupold 185073 Mark 5HD Flat Dark Earth 7-35x56mm 35mm Tube FFP PR2 MIL Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,249.99 Original price was: $3,249.99.$2,499.99Current price is: $2,499.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Leupold |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Mark 5HD |
| Magnification | 7-35x |
| Tube Diameter | 35mm |
| Color | Flat Dark Earth |
| Reticle | FFP PR2 MIL |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 14.70 – 3 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 Mil |
| Focal Plane | First |
| Objective | 56mm |
| Eye Relief | 3.60″-3.80″ |
| Windage Adjustment | 17 MIL |
| Length | 15.70″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Parallax Adjustment | 50 yds |
| Elevation Adjustment | 29 MIL |
| Weight | 30 oz |
| Controls | Dial |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Leupold 185073 Mark 5HD Flat Dark Earth 7-35x56mm 35mm Tube FFP PR2 MIL Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet