The Mark 5HD is up to 20 ounces lighter than other riflescopes in its class giving you an advantage in the field or at the range. Ergonomically designed with more tactile and audible click adjustments larger numbers and a high-speed throw lever the Mark 5HD is built to put accurate fire downrange faster. Features professional grade optical system first focal plane side focus M5C3 Zero Lock adjustments Zero lock dial and Zero Stop.
Leupold 173301 Mark 5HD Matte Black 3.6-18x44mm 35mm Tube Illuminated FFP TRM Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,249.99 Original price was: $3,249.99.$2,499.99Current price is: $2,499.99.
Availability: 7 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Mark 5HD |
| Magnification | 3-18x |
| Tube Diameter | 35mm |
| Reticle | Illuminated FFP TRM |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 5.80 – 28.40 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 Mil |
| Focal Plane | First |
| Objective | 44mm |
| Eye Relief | 3.54″ – 3.82″ |
| Windage Adjustment | 80 MOA |
| Length | 12.06″ |
| Focus Type | Side |
| Parallax Adjustment | 50 yds |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Weight | 26 oz |
| Exit Pupil Diameter | 2.40mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Leupold 173301 Mark 5HD Matte Black 3.6-18x44mm 35mm Tube Illuminated FFP TRM Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.






Reviews
There are no reviews yet