Leupold’s VX-5HD magnification range rugged construction and clear glass make it a great choice for competition or tactical shooters. Its wide magnification ranges give hunters and shooters the ability to adapt to any environment. Features custom dial system CDS-ZL2 elevation dial side focus second focal plane Zero Lock Dial Zero Stop and motion sensor technology.
Leupold 172368 VX-5HD Matte Black 3-15x44mm CDS-ZL2 30mm Tube Illuminated FireDot Duplex Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,689.99 Original price was: $1,689.99.$1,299.99Current price is: $1,299.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Leupold |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | VX-5HD |
| Magnification | 3-15x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Reticle | Illuminated FireDot Duplex |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 7.70 – 38.30 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 44mm |
| Eye Relief | 3.70″ – 3.82″ |
| Windage Adjustment | 75 MOA |
| Length | 13.53″ |
| Focus Type | Side |
| Parallax Adjustment | 50 yds |
| Elevation Adjustment | 75 MOA |
| Optic Coating | Guard-Ion |
| Weight | 19.70 oz |
| Adj Size | .25 MOA |
| Exit Pupil Diameter | 2.90mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Leupold 172368 VX-5HD Matte Black 3-15x44mm CDS-ZL2 30mm Tube Illuminated FireDot Duplex Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet