The VX-Freedom delivers tried and true light transmission best in class glare reduction in harsh light and the resolution and clarity that recreational sportsmen and sportswomen demand. Features advanced optical system second focal plane and scratch resistant lenses.
Leupold 174177 VX-Freedom Matte Black 1.5-4x 20mm 1″ Tube Pig-Plex Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$389.99 Original price was: $389.99.$299.99Current price is: $299.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Leupold |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | VX-Freedom |
| Magnification | 1.5-4x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Reticle | Pig-Plex |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 29.40 – 74.20 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 20mm |
| Eye Relief | 3.70″ – 4.20″ |
| Windage Adjustment | 125 MOA |
| Length | 9.35″ |
| Parallax Adjustment | 150 yds |
| Elevation Adjustment | 125 MOA |
| Weight | 9.60 oz |
| Adj Size | .25 MOA |
| Exit Pupil Diameter | 5mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Leupold 174177 VX-Freedom Matte Black 1.5-4x 20mm 1″ Tube Pig-Plex Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet