MVO is a choice for the AR15 platform and other comparable carbines designed for dynamic fast-paced engagements at close to medium ranges. This scope features a versatile variable magnification beginning at 1x for rapid target acquisition and moving up to higher magnifications for more precise shots at greater distances. Known for its all-around capability the LPVO is often regarded as the perfect general-purpose optic for those who require flexibility and performance across multiple ranges. Featuring the M1 MRAD Reticle it is an MRAD Speed Ring reticle made for CQB to mid-range shooting. The M1 Reticle provides a separated cross-hair for easy aiming. An illuminated CQB circle at lower magnifications allows users to quickly place shots by placing close range targets within the circle. Includes throw lever and lens caps.
Meprolight USA 901245701 MVO Matte Black Anodized 1-8x28mm 34mm Tube Illuminated M1 MRAD Etched Green/Red Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,014.99 Original price was: $2,014.99.$1,549.99Current price is: $1,549.99.
Availability: 7 in stock
| Brand | Meprolight USA |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | MVO |
| Magnification | 1-8x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Matte Black Anodized |
| Reticle | Illuminated M1 MRAD Etched Green / Red |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | AR Platform |
| Field of View | 111.50-14.10 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 MRAD |
| Focal Plane | Front |
| Objective | 28mm |
| Brightness Settings | 10 Day / 2 Night |
| Eye Relief | 3.70″ |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 7.50 MRAD |
| Length | 10.90″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Parallax Adjustment | Fixed |
| Elevation Adjustment | 19 MRAD |
| Optic Coating | Anti-Reflection |
| Weight | 25.30 oz |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | -3 / +2 |
Be the first to review “Meprolight USA 901245701 MVO Matte Black Anodized 1-8x28mm 34mm Tube Illuminated M1 MRAD Etched Green/Red Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet