MVO is widely regarded as a versatile all-around configuration offering an ideal balance between performance size and weight for a wide range of applications. Featuring the M3 MIL reticle is a first focal plane riflescope that utilizes a grid reticle pattern that allows visual holds for long range precision shooting. The M3 MIL reticle changes size as the magnification changes. The reticle appears small at low magnification and scales up in size at high magnification. Includes throw lever sunshade lens caps.
Meprolight USA 901246703 MVO Matte Black Anodized 3-18x44mm 34mm Tube Illuminated M3 MRAD Etched Green/Red Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,443.99 Original price was: $2,443.99.$1,879.99Current price is: $1,879.99.
Availability: 5 in stock
| Brand | Meprolight USA |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | MVO |
| Magnification | 3-18x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Matte Black Anodized |
| Reticle | Illuminated M3 MRAD Etched Green / Red |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 37.70 – 6.30 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 MRAD |
| Focal Plane | Front |
| Objective | 44mm |
| Brightness Settings | 6 Day / 2 Night |
| Eye Relief | 3.94″ |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 5 MRAD |
| Length | 11.89″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Parallax Adjustment | 30 yds |
| Elevation Adjustment | 19 MRAD |
| Optic Coating | Anti-Reflection |
| Weight | 29.70 oz |
| Exit Pupil Diameter | 11 – 2.50mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | -3 / +2 |
Be the first to review “Meprolight USA 901246703 MVO Matte Black Anodized 3-18x44mm 34mm Tube Illuminated M3 MRAD Etched Green/Red Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet