NcStar Tactical Series scopes are compact with a blue multi-coated lens to maximize the performance of your firearm to its full potential. The compact and lightweight design provides for easy carry and use on mater what situations may arise. Includes lens covers.
NcStar SC430B Tactical 4x30mm P4 Sniper Reticle 1″ Tube Black Anodized Aluminum
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$49.39 Original price was: $49.39.$37.99Current price is: $37.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | NcStar |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Tactical |
| Magnification | 4x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Reticle | P4 Sniper |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Air Rifle / Rifle |
| Finish | Black |
| Field of View | 26.20 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Objective | 30mm |
| Eye Relief | 3″ |
| Length | 8.70″ |
| Proofs | Shock / Waterproof |
| Includes | Lens Covers |
| Optic Coating | Blue Multi-Coated |
| Weight | 8.60 oz |
| Adj Size | .25 MOA @ 100 yds |
| Coating Type | Blue |
| Exit Pupil Diameter | 7.50mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “NcStar SC430B Tactical 4x30mm P4 Sniper Reticle 1″ Tube Black Anodized Aluminum” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.