The 1 Conquer 6-24×50 puts precision in reach for the new long-range shooter. Offered in both first or second focal plane options with zero stop turrets and intuitive reticles.
Riton Optics 1C624AF23 1 Conquer Black 6-24x 50mm 1″ Tube MPSR Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$453.70 Original price was: $453.70.$349.00Current price is: $349.00.
Availability: 3 in stock
| Brand | Riton Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Conquer |
| Model | 1 |
| Magnification | 6-24x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Color | Black |
| Reticle | MPSR |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 16.80 – 4.40 FT @ 100 yds |
| Focal Plane | First |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 3.90″ |
| Length | 14″ |
| Parallax Adjustment | 10 yds – Infinity |
| Includes | Flip Up Lens Covers / Lens Cloth / Allen Wrench |
| Weight | 1.70 lbs |
| Exit Pupil Diameter | 8.30 – 2.10mm |
Be the first to review “Riton Optics 1C624AF23 1 Conquer Black 6-24x 50mm 1″ Tube MPSR Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.