The 3 Conquer is the riflescope to help you reach great distance shooting without the normal cost of a distance scope. With Riton HD glass and a First Focal Plane (FFP) illuminated reticle the 3 Conquer features exposed Riton R3 Zero Stop turrets an integrated throw lever and 30mm tube to help break any distance barrier.
Riton Optics 3C624LFI23 3 Conquer Black 6-24x50mm 30mm Tube Illuminated MPSR Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$648.70 Original price was: $648.70.$499.00Current price is: $499.00.
Availability: 4 in stock
| Brand | Riton Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Conquer |
| Model | 3 |
| Magnification | 6-24x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated MPSR |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 16.80 – 4.40 FT @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 MRAD |
| Focal Plane | First |
| Objective | 50mm |
| Brightness Settings | 6 |
| Eye Relief | 3.30″ |
| Windage Adjustment | 21 MRAD |
| Length | 14.12″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Parallax Adjustment | 10 yds-Infinity |
| Elevation Adjustment | 21 MRAD |
| Includes | Flip Up Lens Covers / Lens Cloth / Allen Wrench |
| Weight | 27.10 oz |
| Exit Pupil Diameter | 8.20 – 2.10mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Riton Optics 3C624LFI23 3 Conquer Black 6-24x50mm 30mm Tube Illuminated MPSR Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.







Reviews
There are no reviews yet.