The 3 Primal 3-1544 LW (lightweight) gives hunters who need a lightweight scope but cant compromise on features a viable option for that backcountry rifle. With a 30mm tube. The glass-etched XRP (Extended Range Plex) reticle offers the holdovers needed to make the hunt a success.
Riton Optics 3P315ASLW24 3 Primal Black 3-15x 44mm 30mm Tube XRP Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$778.70 Original price was: $778.70.$599.00Current price is: $599.00.
Availability: 1 in stock
| Brand | Riton Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Primal |
| Model | 3 |
| Magnification | 3-15x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | XRP |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Field of View | 39.20-6.65ft @ 100yds |
| Adjustment Size | 60 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 44mm |
| Eye Relief | 3.54″ |
| Length | 12.70″ |
| Parallax Adjustment | 25 yds-Infinity |
| Lens Coating | Multi-Coating |
| Weight | 1.28 lbs |
| Exit Pupil Diameter | 7-2.60mm |
Be the first to review “Riton Optics 3P315ASLW24 3 Primal Black 3-15x 44mm 30mm Tube XRP Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.