The 3 Primal 3-9×40 EER the ultimate solution for heavy recoil hunting firearms like muzzleloaders and shotguns.
Riton Optics 3P39AS23 3 Primal Black 3-9x 40mm 1″ Tube Heavy Duplex Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$323.70 Original price was: $323.70.$249.00Current price is: $249.00.
Availability: 4 in stock
| Brand | Riton Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Primal |
| Model | 3 |
| Magnification | 3-9x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Color | Black |
| Reticle | Heavy Duplex |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 33-11ft @ 100 yds |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 40mm |
| Eye Relief | 5″ |
| Length | 12.90″ |
| Parallax Adjustment | 100 yds Fixed |
| Includes | Flip Up Lens Covers / Lens Cloth / Allen Wrench |
| Weight | 1.68 lbs |
| Exit Pupil Diameter | 12.80-4.40mm |
Be the first to review “Riton Optics 3P39AS23 3 Primal Black 3-9x 40mm 1″ Tube Heavy Duplex Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.