Ritons 3 Primal featuring Riton HD glass capped zero resettable turrets and an integrated throw lever .25 MOA Windage and Elevation Adjustment and Fast-Focus Eyepiece.
Riton Optics 3P416ASD23 3 Primal Black 4-16x44mm 30mm Tube Thick Duplex Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$518.70 Original price was: $518.70.$399.00Current price is: $399.00.
Availability: 3 in stock
| Brand | Riton Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Primal |
| Model | 3 |
| Magnification | 4-16x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Thick Duplex |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 24.10 – 6.30 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 44mm |
| Eye Relief | 3.90″ |
| Windage Adjustment | 60 MOA |
| Length | 12.87″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Includes | Flip Up Lens Covers / Lens Cloth / Allen Wrench |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Weight | 26.56 oz |
| Exit Pupil Diameter | 11 – 2.80mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Riton Optics 3P416ASD23 3 Primal Black 4-16x44mm 30mm Tube Thick Duplex Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.







Reviews
There are no reviews yet.