Featuring a 34mm tube and a 5x magnification ratio Ritons 5 Conquer has the perfect combination of clarity and durability to ensure every shot is a success. With a First Focal Plane (FFP) reticle integrated throw lever advanced Riton R5 Zero Stop turrets this optic will allow for fast on target shots at any distance. The 5 Conquer riflescope Features Ritons R5 Zero Stop Turrets for Instant and Reliable Return to Zero integrated removable two location throw Levers; 6 levels of red illumination featuring on/off between each level and fast focus eyepiece.
Riton Optics 5C525LFI23 5 Conquer Black 5-25x56mm 34mm Tube Illuminated PSR Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,038.70 Original price was: $1,038.70.$799.00Current price is: $799.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Riton Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Conquer |
| Model | 5 |
| Magnification | 5-25x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated PSR |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 3.40 – 27 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 MRAD |
| Focal Plane | First |
| Objective | 56mm |
| Brightness Settings | 6 |
| Eye Relief | 3.50″ |
| Windage Adjustment | 31 MRAD |
| Length | 15″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Focus Type | Fast |
| Parallax Adjustment | 20 yds-Infinity |
| Elevation Adjustment | 31 MRAD |
| Includes | Flip Up Lens Covers / Lens Cloth / Allen Wrench |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Weight | 37 oz |
| Exit Pupil Diameter | 7 – 1.60mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Riton Optics 5C525LFI23 5 Conquer Black 5-25x56mm 34mm Tube Illuminated PSR Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.







Reviews
There are no reviews yet.