The 5 Primal 2-1244 IR stands as the pinnacle of performance for the hunter who demands reliability without compromise. A wildly adaptable 6X optical system allows for quick target acquisition on 2X going all the way to 12X to reach out when wary game keeps its distance. The six illumination levels means always finding the right setting for conditions.
Riton Optics 5P212ASI24 5 Primal Black 2-12x 44mm 30mm Tube Illuminated RDH Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$908.70 Original price was: $908.70.$699.00Current price is: $699.00.
Availability: 4 in stock
| Brand | Riton Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Primal |
| Model | 5 |
| Magnification | 2-12x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated RDH |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Field of View | 55.10 – 9.40 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 90 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 44mm |
| Eye Relief | 3.54″ |
| Length | 12.79″ |
| Parallax Adjustment | 15 yds-Infinity |
| Lens Coating | Multi-Coating |
| Weight | 1.69 lbs |
| Exit Pupil Diameter | 8.30 – 3.50mm |
Be the first to review “Riton Optics 5P212ASI24 5 Primal Black 2-12x 44mm 30mm Tube Illuminated RDH Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.