The OSCAR6TM HDX PRO is a premium straight eyepiece 16-32x60mm spotting scope with re-engineered lens coatings prescription and settings. SIG’s Next Generation OmniScan OIS technology enhances image stabilization using a digital accelerometer to optimize the level of stabilization applied based off your movement and vibration. HDX PROTM optical system combines fully redesigned ED glass lenses prism and prism coatings to deliver significantly enhanced light transmission and glare reduction. Featuring a detachable eyepiece for future integration and compatibility with varying eyepiece configurations to maintain adaptability 2 Degree image compensation angle. Integrated ARCA-SWISS base. Powered with two AA alkaline batteries capable of generating up to 50 hours of run time. Includes Carry case hand strap lens covers removable sunshade and rubber eyecup.
Sig Sauer Electro-Optics SOO62001 OSCAR6 HDX Pro Straight Body 16-32x60mm Flat Dark Earth Rubber Armor Magnesium
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,859.99 Original price was: $2,859.99.$2,199.99Current price is: $2,199.99.
Availability: 53 in stock
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Spotting Scopes |
| Series | HDX Pro |
| Model | OSCAR6 |
| Magnification | 16-32x |
| Color | Flat Dark Earth Rubber Armor |
| Material | Magnesium |
| Mount Type | Arca Swiss |
| Field of View | 2.40 – 3.40 Degrees |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 60mm |
| Close Focus | 5 Meters |
| Eye Relief | 16-22mm |
| Battery Size | AA |
| Length | 11.50″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Battery Life | 50 hrs |
| Optic Coating | Spectracoat / Lensarmor / Lenshield |
| Prism Type | Roof |
| Weight | 55.20 oz |
| Body Type | Straight |
Be the first to review “Sig Sauer Electro-Optics SOO62001 OSCAR6 HDX Pro Straight Body 16-32x60mm Flat Dark Earth Rubber Armor Magnesium” Cancel reply
Related Products
-
Hawke Sport Optics 51100 Vantage Spotting Scope 20-60x 60mm
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Athlon 315001G Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Green
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Athlon 315001 Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Tan
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Zero Tech Optics TR206080F Trace Advanced 20-60x 80mm OSR-MRAD Reticle
$2,208.70Original price was: $2,208.70.$1,699.00Current price is: $1,699.00.





Reviews
There are no reviews yet.