The OSCAR8 is a premium angled eyepiece 27-55x80mm spotting scope. Featuring Sig Sauer’s industry-leading HDX optical design combining extra-low dispersion glass with high light transmittance glass SCHMIDT-PECHAN prism and fully multi-coated lenses to provide unmatched resolution image contrast color clarity and image brightness. The spotting scope features a fast focus adjustment along with an ergonomically designed durable non-slip rubber armor to protect the OSCAR8 in any environment. Features- HDX Advanced optical system; angled eyepiece combined with rotating tripod collar and adjustable eyecups allow the user to optimize eye relief for use with or without glasses. Includes custom SIG SAUER fitted neoprene cover.
Sig Sauer Electro-Optics SOO82001 OSCAR8 Flat Dark Earth Rubber Armor 27-55x 80mm Angled Body
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,157.99 Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.
Availability: 13 in stock
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Spotting Scopes |
| Model | OSCAR8 |
| Magnification | 27-55x |
| Color | Flat Dark Earth Rubber Armor |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 2 – 1.40 Meters |
| Objective | 80mm |
| Close Focus | 16.40 Meters |
| Eye Relief | 16 – 17mm |
| Length | 15″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Focus Type | Fast |
| Includes | Neoprene Cover |
| Optic Coating | SpectraCoat |
| Prism Type | Schmidt-Pechan |
| Weight | 67.20 oz |
| Body Type | Angled |
Be the first to review “Sig Sauer Electro-Optics SOO82001 OSCAR8 Flat Dark Earth Rubber Armor 27-55x 80mm Angled Body” Cancel reply
Related Products
-
Hawke Sport Optics 51100 Vantage Spotting Scope 20-60x 60mm
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Athlon 315001G Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Green
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Athlon 315001 Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Tan
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Zero Tech Optics TR206080F Trace Advanced 20-60x 80mm OSR-MRAD Reticle
$2,208.70Original price was: $2,208.70.$1,699.00Current price is: $1,699.00.







Reviews
There are no reviews yet.