The Whiskey4 gives the modern hunter a broad spectrum of rugged 4:1 variable power riflescopes designed to outperform season after season. Delivering quick and intuitive adjustments with a removable magnification throw lever and locking zero-stop elevation turret. Precise and tactile 1/4 MOA adjustment. Waterproof and fog-proof performance provided by Argon gas-purged lenses each Whiskey4 riflescope comes with factory-installed flip-back lens covers that maintain accessibility while keeping your optic protected. Includes removable throw lever.
Sig Sauer Electro-Optics SOW43003 Whiskey4 SFP Low Profile Black 3-12x44mm 30mm Tube Quadplex Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$363.99 Original price was: $363.99.$279.99Current price is: $279.99.
Availability: 200 in stock
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | SFP Low Profile |
| Model | Whiskey4 |
| Magnification | 3-12x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Quadplex |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 34.90 – 8.70 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 44mm |
| Eye Relief | 4″ – 3.70″ |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 80 MOA |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Includes | Battery / Lay Flat Flip Backs / Removable Thread in Throw Lever |
| Weight | 23 oz |
| Exit Pupil Diameter | 14.60 – 3.60mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | + / -2 |
Be the first to review “Sig Sauer Electro-Optics SOW43003 Whiskey4 SFP Low Profile Black 3-12x44mm 30mm Tube Quadplex Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.







Reviews
There are no reviews yet.