the Sightmark Latitude 20-60×80 XD Tactical Spotting Scope complete with a first-focal-plane mil-radian reticle keeps your objective in focus. This precision engineered dielectric-coated mirror designed optic utilizes advanced fully multi-coated extra-low dispersion (ED) glass variable 20-60X magnification 80mm objective lens a twist-up eyecup a focusable eyepiece and a central focus system to give you distortion-free clarity. The Sightmark Latitude 20-60×80 XD Tactical Spotting Scope boasts a rugged rubber armored coating and IP67 waterproof and fog proof protection for confident glassing when you need your optics most. Tripod ready. Includes accessory rails lens covers and a carrying case.
Sightmark SM11034T Latitude XD Tactical 20-60x 80mm Black Rubber Armor Range Finding Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,091.96 Original price was: $1,091.96.$839.97Current price is: $839.97.
Availability: 7 in stock
| Brand | Sightmark |
| Category | Spotting Scopes |
| Series | XD Tactical |
| Model | Latitude |
| Magnification | 20-60x |
| Color | Black Rubber Armor |
| Reticle | Range Finding |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Field of View | 131.10 – 43.50 ft @ 1 000 yds |
| Focal Plane | First |
| Objective | 80mm |
| Close Focus | 39 ft |
| Eye Relief | 1.02″ – 1.06″ |
| Length | 15.50″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Focus Type | Center |
| Includes | Accessory Rails / Carry Case /Lens Covers |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Weight | 67.70 oz |
| Exit Pupil Diameter | 4.10 – 1.30mm |
| Twilight Factor | 40-69.3 |
Be the first to review “Sightmark SM11034T Latitude XD Tactical 20-60x 80mm Black Rubber Armor Range Finding Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Hawke Sport Optics 51100 Vantage Spotting Scope 20-60x 60mm
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Athlon 315001G Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Green
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Athlon 315001 Spotting Scope Talos 20-60x 80mm Tan
$259.99Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99. -
Zero Tech Optics TR206080F Trace Advanced 20-60x 80mm OSR-MRAD Reticle
$2,208.70Original price was: $2,208.70.$1,699.00Current price is: $1,699.00.








Reviews
There are no reviews yet.