Simmons ProTarget Riflescopes are ready out of the box to attach to your firearm with the included rings to hold it snugly in place. It also includes flip-up scope caps that protect the glass and can flip out of the way at a moment’s notice. The optics are waterproof fog proof and shockproof and feature fully-coated lenses which means crisp bright images in all conditions.
Simmons SIM41640 ProTarget Matte Black 4-16x40mm 30mm Tube Mil-Dot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$220.94 Original price was: $220.94.$169.95Current price is: $169.95.
Availability: 8 in stock
| Brand | Simmons |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | ProTarget |
| Magnification | 4-16x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Reticle | Mil-Dot |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 21 – 5 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 Mil |
| Objective | 40mm |
| Eye Relief | 3.50″ |
| Windage Adjustment | 30 MOA |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Elevation Adjustment | 30 MOA |
| Includes | Rings / Scope Covers |
| Optic Coating | Fully Coated |
| Exit Pupil Diameter | 9 – 2.50mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Simmons SIM41640 ProTarget Matte Black 4-16x40mm 30mm Tube Mil-Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.