Simmons ProTarget Riflescopes offer tactical scope performance at an unbeatable price. Scopes are ready out of the box to attach to your firearm with the included rings to hold it snugly in place. It also includes flip-up scope caps that protect the glass and can flip out of the way at a moment’s notice. The optics are waterproof fogproof and shockproof and feature fully-coated lenses which means crisp bright images in all conditions.
Simmons SIM62444 ProTarget Matte Black 6-24x 44mm 30mm Tube Mil-Dot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$233.94 Original price was: $233.94.$179.95Current price is: $179.95.
Availability: 2 in stock
| Brand | Simmons |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | ProTarget |
| Magnification | 6-24x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Reticle | Mil-Dot |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 17 – 4.50 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 Mil |
| Objective | 44mm |
| Eye Relief | 3.50″ – 3″ |
| Windage Adjustment | 40 MOA |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Focus Type | Side |
| Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Includes | Rings / Scope Covers |
| Optic Coating | Fully Coated |
| Weight | 21.70 oz |
| Exit Pupil Diameter | 7.30 – 1.80mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Simmons SIM62444 ProTarget Matte Black 6-24x 44mm 30mm Tube Mil-Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.