The Predator 8 features integrated customizable ballistic turret high-contrast glass with best-in-class optical clarity extra-wide field of view industry-leading light transmission versatile 8X system illuminated reticle with 11 brightness settings zero mode and rear focal plane E3 Ballistic reticle.
Steiner 3004 Predator Black 4-32x56mm 40mm Tube Illuminated E3 Ballistic Reticle Second Focal Plane
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,079.99 Original price was: $2,079.99.$1,599.99Current price is: $1,599.99.
Availability: 3 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Predator |
| Magnification | 4-32x |
| Tube Diameter | 40mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated E3 Ballistic |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 3.80-31.03 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 56mm |
| Brightness Settings | 11 |
| Eye Relief | 3.70″ |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 55 MOA |
| Length | 15.10″ |
| Proofs | Fog / Water / Weather Proof |
| Parallax Adjustment | 20 yds-Infinity |
| Elevation Adjustment | 55 MOA |
| Weight | 27.30 oz |
| Exit Pupil Diameter | 8.50mm-2.70mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | +2 / -3 |
Be the first to review “Steiner 3004 Predator Black 4-32x56mm 40mm Tube Illuminated E3 Ballistic Reticle Second Focal Plane” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.