The Steiner ePredator 8 riflescope revolutionizes long-range shooting with advanced technology unparalleled clarity and seamless connectivity. Its real-time ballistics calculator and Heads-Up Display (HUD) eliminate guesswork enabling precise turret adjustments for point-of-aim point-of-impact accuracy. Designed for hunters it features a compact rugged design compatible with thermal clip-ons and delivers real-time shot-critical data through its Intelligent Hunting Solution (IHS). With Bluetooth connectivity easily fine-tune settings using the Steiner Connect app.
Steiner 3103 ePredator 8 Black 3-24x50mm 34mm Tube Illuminated 4A-I Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,880.49 Original price was: $3,880.49.$2,984.99Current price is: $2,984.99.
Availability: 5 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | 8 |
| Model | ePredator |
| Magnification | 3-24x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated 4A-I |
| Material | Aluminum |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 126 – 16 Meters @ 100 Meters |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 3.70″ |
| Length | 14.80″ |
| Proofs | Fog / Water / Weather Proof |
| Focus Type | Side |
| Parallax Adjustment | 20 yds to Infinity |
| Compatible With | Steiner Connect App |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Weight | 33.86 oz |
| Exit Pupil Diameter | 85- 20mm |
| Diopter Adjustment | -3 / +2 |
Be the first to review “Steiner 3103 ePredator 8 Black 3-24x50mm 34mm Tube Illuminated 4A-I Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.