The T6Xi 1-6×24 riflescope features the Steiner KC-1 reticle designed for quick target acquisition at 1x and precise shooting and positive identification at 6x. Included are both exposed and capped elevation turrets for user or department preference and feature a diopter locking ring to prevent inadvertent movement once the reticle is focused on the user’s eye. The T6Xi models include a throw lever for rapid and confident magnification changes even while wearing gloves.
STEINER 5117 T6XI 2.5-15 MOA
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,677.99 Original price was: $2,677.99.$2,059.99Current price is: $2,059.99.
Availability: 2 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | T6Xi |
| Magnification | 2.5-15x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated SCR MOA |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 44.50 – 8.50 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 MRAD |
| Focal Plane | First |
| Objective | 50mm |
| Brightness Settings | 7 Day / 4 Night |
| Eye Relief | 3.50″ – 3.30″ |
| Battery Size | CR2450 |
| Windage Adjustment | 50 MOA |
| Zoom | 6x |
| Length | 12.80″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Parallax Adjustment | Side Focus |
| Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Includes | Throw Lever |
| Weight | 32 oz |
| Exit Pupil Diameter | 9.50 – 3.80mm |
| Features | Throw Lever |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | +2 / -3 |
Be the first to review “STEINER 5117 T6XI 2.5-15 MOA” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.







Reviews
There are no reviews yet.