Be precise with the T6Xi 3-18×56 and 5-30×56 for absolute confidence when sending rounds down range. Whether competing or used on duty these optics are designed to perform. Features Steiner’s Low-profile Never-Lost locking windage and elevation knobs that ensure consistency on the field and shooters instantly know click values through an innovative second rotation indication system. All T6Xi models include a throw lever for rapid magnification changes and feature a diopter locking ring to prevent inadvertent movement once the reticle is focused on the user’s eye.
Steiner 5125 T6Xi Black 5-30x56mm 34mm Tube Illuminated SCR2 MIL Reticle Features Throw Lever
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,347.49 Original price was: $3,347.49.$2,574.99Current price is: $2,574.99.
Availability: 5 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | T6Xi |
| Magnification | 5-30x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated SCR2 MIL |
| Firearm Type | Rifle |
| Field of View | 22 – 4 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.1 MRAD |
| Focal Plane | First |
| Objective | 56mm |
| Brightness Settings | 7 Day / 4 Night |
| Eye Relief | 3.50″ – 3.30″ |
| Battery Size | CR2450 |
| Windage Adjustment | 25 MIL |
| Zoom | 6x |
| Length | 15.75″ |
| Proofs | Fog / Shock / Waterproof |
| Parallax Adjustment | Side Focus |
| Elevation Adjustment | 26 MIL |
| Includes | Throw Lever |
| Weight | 34.50 oz |
| Exit Pupil Diameter | 9.70 – 1.80mm |
| Features | Throw Lever |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | 2 / -3 |
Be the first to review “Steiner 5125 T6Xi Black 5-30x56mm 34mm Tube Illuminated SCR2 MIL Reticle Features Throw Lever” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.






Reviews
There are no reviews yet.