Steiner’s Riflescopes offer clean simple designs for fast-action target shooting to detailed precision reticles for long range shooting. Each scope tube is milled from solid high-grade aluminum stock for greater strength. The P4Xi riflescope is a compact tactical optic that is ideal for patrol rifles and AR platforms. The scope features 11 illumination settings; consistent eye relief; low profile turrets and illumination controls; waterproof fogproof and shockproof.
Steiner 5202 P4Xi Black 1-4x24mm 30mm Tube Illuminated P3TR Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,208.99 Original price was: $1,208.99.$929.99Current price is: $929.99.
Availability: 1 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | P4Xi |
| Magnification | 1-4x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Reticle | Illuminated P3TR |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | AR Platform |
| Finish | Black |
| Field of View | 27.50 – 110 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .50 MOA |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 24mm |
| Eye Relief | 3.50″ – 4″ |
| Windage Adjustment | 100 MOA |
| Length | 10.30″ |
| Parallax Adjustment | 100 yds Fixed |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 17.30 oz |
| Exit Pupil Diameter | 12 – 6mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | +2 / -3 |
Be the first to review “Steiner 5202 P4Xi Black 1-4x24mm 30mm Tube Illuminated P3TR Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.







Reviews
There are no reviews yet.