The German-made M5Xi series features world-class engineering and optical systems built to strict military specs and precisely crafted for victory on the battlefield or in competition. The 5-25x is the ultimate sniper scope for long-range platforms and large calibers. High power and equivalent elevation travel extend your range beyond 1 500 meters with outstanding visibility even in lowest light. Features a long range scope with 34mm tube true 25x magnification etched glass reticles patented DuoScale elevation with second-rotation scale that’s hidden when inactive one-piece oversized 34mm tube broadband anti-reflection coatings and precise windage/elevation adjustment.
Steiner 8704MSRV2 M5Xi M-Series Black 5-25x56mm 34mm Tube Illuminated MSR2 Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$4,289.99 Original price was: $4,289.99.$3,299.99Current price is: $3,299.99.
Availability: 2 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | M-Series |
| Model | M5Xi |
| Magnification | 5-25x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Reticle | Illuminated MSR2 |
| Material | Aluminum |
| Finish | Black |
| Field of View | 13.20 – 4.60 ft @ 100 yds |
| Focal Plane | First |
| Objective | 56mm |
| Brightness Settings | 4 Day / 7 Night |
| Eye Relief | 3.50″ – 4.30″ |
| Battery Size | CR2450 |
| Windage Adjustment | 0.10 MRAD |
| Length | 16.60″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Parallax Adjustment | Side Focus |
| Elevation Adjustment | 0.10 MRAD |
| Includes | Battery / Lens Cloth / Lens Cover |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 36.30 oz |
| Exit Pupil Diameter | 9.80 – 2.20mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | +2 / -3 |
Be the first to review “Steiner 8704MSRV2 M5Xi M-Series Black 5-25x56mm 34mm Tube Illuminated MSR2 Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.







Reviews
There are no reviews yet.