The Steiner M7Xi 4-28×56 with a 7x zoom gives the operator more flexibility and a higher resolution for all distances while the large field of view and the outstanding optical quality create a perfect overview of the surroundings at all times. Featuring a short overall length low profile turrets precise windage/elevation adjustments 34mm tube extended range and a greater field of view.
Steiner 8719T3 M7Xi M-Series Black 4-28x56mm 34mm Tube Tremor 3 Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$5,199.99 Original price was: $5,199.99.$3,999.99Current price is: $3,999.99.
Availability: 2 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | M-Series |
| Model | M7Xi |
| Magnification | 4-28x |
| Tube Diameter | 34mm |
| Reticle | Tremor T3 |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Wireless Capable | Yes |
| Finish | Black |
| Field of View | 4.65 – 29.50 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | 0.10 MRAD |
| Focal Plane | Front |
| Objective | 56mm |
| Eye Relief | 3.54″ |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | Adjustable |
| Zoom | 7x |
| Length | 15.20″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Parallax Adjustment | 50m @ Low End |
| Elevation Adjustment | 0.10 MRAD |
| Weight | 33.50 oz |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | -2 / +2 |
Be the first to review “Steiner 8719T3 M7Xi M-Series Black 4-28x56mm 34mm Tube Tremor 3 Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.







Reviews
There are no reviews yet.