The ACOG is internally-adjustable compact telescopic sights with tritium illuminated reticle patterns for use in low light or at night. It combines traditional precise distance marksmanship with close-in aiming speed. This model’s design if for use with the M16 family every feature of its mechanical and optical design was chosen for a single purpose: to provide increased hit potential in all lighting conditions. Includes Picatinny Rail adapter lanyard assembly for adjuster caps Trijicon logo sticker LENSPEN ACOG manual and warranty card.
Trijicon 100002 ACOG Black Hardcoat Anodized 6x 48mm Illuminated Red Chevron .308/7.62 Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,896.56 Original price was: $2,896.56.$2,228.12Current price is: $2,228.12.
Availability: 3 in stock
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | ACOG |
| Magnification | 6x |
| Reticle | Illuminated Red Chevron .308 / 7.62 BDC |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Tactical Rifle |
| Mount Type | ACOG Flattop Mount |
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Field of View | 17 ft @ 100 yds |
| Objective | 48mm |
| Eye Relief | 2.70″ |
| Length | 9″ |
| Includes | TA75 Picatinny Rail Adapter |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 36.90 oz |
| Adj Size | 4 Clicks per Inch @ 100 yds |
| Exit Pupil Diameter | 8.13mm |
Be the first to review “Trijicon 100002 ACOG Black Hardcoat Anodized 6x 48mm Illuminated Red Chevron .308/7.62 Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.