The Trijicon 1-6×24 VCOG is a highly rugged variable magnification riflescope designed for close quarter battle (CQB) and long distance marksmanship. features superior glass first focal plane reticle LED reticle is robust enough for any application integrated dial fin allows easy rotation through the magnification range and a constant eye relief means no head or stock position adjustments are needed. It has 6 user-selectable brightness settings the green LED boasts a battery life of 1 400 hours at setting 4 (constant on). Includes a thumbscrew flattop adaptor AA battery LENSPEN Trijicon logo sticker manual and warranty card.
Trijicon 1600036 VCOG Matte Black 1-6x24mm 30mm Tube LED Illuminated Green Segmented Circle w/Crosshair MOA Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,706.18 Original price was: $2,706.18.$2,081.68Current price is: $2,081.68.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Trijicon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | VCOG |
| Magnification | 1-6x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Reticle | Illuminated Green LED Segmented Circle w / Crosshair MOA |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | ACOG Flattop Mount |
| Finish | Matte Black |
| Field of View | 95 – 15.90 ft @ 100 yds |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Focal Plane | First |
| Objective | 24mm |
| Eye Relief | 4″ |
| Battery Size | AA |
| Windage Adjustment | 90 MOA |
| Length | 10.05″ |
| Proofs | Fog Proof / Shockproof / Waterproof |
| Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Includes | TA51 Flattop Mount |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Weight | 23.20 oz |
| Exit Pupil Diameter | 10.40 – 3.81mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Trijicon 1600036 VCOG Matte Black 1-6x24mm 30mm Tube LED Illuminated Green Segmented Circle w/Crosshair MOA Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.